Předějděte problémům u přijímaček

Silné ročníky zamávaly českým školstvím. Plno je i na dříve nechtěných školách

Na střední školy přicházejí silné ročníky. Letos zájemce odmítali i tam, kde dříve běžně vypisovali druhá i třetí kola přijímacího řízení. Na některých středních odborných školách.

Syn Jarmily se chtěl vyučit automechanikem nebo opravářem motocyklů. Na Integrovanou střední školu automobilní Brno (ISŠA) se ale nedostal. Po prvním kole přijímacího řízení skončil pod čarou.

„Bohužel byl velký přetlak. Snad se ale ještě někam dostane,“ říká Jarmila pro Seznam Zprávy.

Letos je to ale pro uchazeče složitější než kdy jindy, a to včetně učebních oborů. Mnoho škol, které v minulých letech vyhlašovaly pravidelně druhá kola přijímaček, letos naplnilo třídy hned napoprvé.

„V posledních letech se navyšuje počet přihlášek. Takovým špičkovým oborem, kde byl největší rozdíl mezi počtem přijatých žáků a přihlášek, byl právě obor automechanik. Měli jsme téměř 300 přihlášek na 72 míst,“ potvrzuje zmiňovaný přetlak ředitel ISŠA Milan Chylík.

Druhé kolo na několik málo zbývajících míst tak škola vypíše jen ve dvou oborech, oproti minulým letům tedy úplně obráceně. Dříve škola běžně vyhlašovala druhé a třetí kolo přijímacího řízení ve všech oborech vyjma autotronika a automechanika.

Zvýšil se i nárok na uchazeče. „Do učebních oborů jsme běžně přijímali žáky s průměrem 2,5 ze základní školy. Letos se ale hranice zastavila na 2,0,“ dodává Chylík.

Moc žáků, málo učitelů

Největší přetlak hlásí střední školy ve velkých městech, vůbec nejvíc pak v Praze. Ani tady nemusela řada z nich vyhlašovat druhé kolo, ačkoliv na to byly zvyklé.

„Počet přihlášek se navyšuje poslední tři roky. Letos jsme měli skoro dvojnásobný převis. Díky tomu jsme druhé kolo vyhlašovat nemuseli,“ říká zástupkyně ředitele pražské Střední průmyslové školy strojnické Jitka Keharová. Ještě loni se přitom mohli ve druhém kole žáci dostat na strojírenství i technické lyceum.

Potvrzují to i celková data o počtech uchazečů. Ačkoliv plošné statistiky má organizace Cermat jen za maturitní obory, vypovídající jsou.

Počet zájemců o střední školy se za poslední tři roky celorepublikově zvedl o 15 tisíc na téměř 80 tisíc žáků. V každém kraji tedy alespoň o pětinu. Nejstrměji vzrostl počet zájemců ve Středočeském kraji a Praze, a to o více než 30 procent.

„Snažíme se navyšovat, co to jde. Dáváme výjimky na 34 žáků a také přidáváme gymnaziální třídy na odborných školách. Zároveň ale naše školy už prostě nemají fyzické prostory ani dostatek učitelů,“ vysvětluje pražský radní pro školství Vít Šimral (Piráti).

více na stránkách https://www.seznamzpravy.cz/clanek/domaci-zivot-v-cesku-letos-je-pretlak-i-na-ucnacich-nektere-skoly-poprve-nevyhlasi-druhe-kolo-204036